недеља, 9. јануар 2011.

Порцелан из Византијског царства

Порцелан из Византијског царства

Пожаревац - Последњег дана овогодишњих археолошких истраживања, на локалитету Мали град - Тодића црква у Старом Костолцу, археолози су наишли на двадесетак потпуно сачуваних керамичких кухињских и огњишних посуда и на фрагменте тиркизноплавих тањира од порцелана који су до сада у Европи пронађени једино у Константинопољу, Атини , Солуну и Коринту.
Откриће указује на то да је средњовековни град Браничево био изузетно богат град и да је имао развијене економске и трговачке односе са најудаљенијим територијама Византијског царства, јер прелиминарне анализе показују да ове посуде вероватно потичу из источних радионица Ирана, Сирије и Египта.

Вујадин Иванишевић из Археолошког института САНУ, консултант на пројекту Браничево, каже да се уз консултацију са француским колегама претпоставља да је реч о порцелану који потиче из исламског света.

Највероватније је реч о порцелану који је у ове пределе увезен из Сирије у време династије Аљубида, односно има назнака да се ради о копији кинеског порцелана из династије Сонг, али то све тек треба да утврдимо.

Ово је први пут да је на нашим просторима пронађена керамика која потиче са Блиског истока. Добар део пронађеног посуђа мораћемо да реконструишемо и да видимо какав је био репертоар посуђа у оквиру једне куће. Предстоји конзервација и на основу пронађеног новца да повежемо економију и историју. Не треба заборавити да је овде у ранијим истраживањима пронађен и печат Стефана Немање - наглашава др Иванишевић.
Археолошким ископавањима на локалитету Мали град - Тодића црква већ четири године руководи Драгана Спасић-Ђурић из Народног музеја у Пожаревцу, која каже да се ради о посудама из 12. века и да ће њихово откриће променити многа сазнања из средњовековне археологије на територији Србије, а свакако и шире.

Поједине колеге из иностранства потврђују да се ради о изузетним налазима. Мислим да на тлу Европе не постоји ниједан објекат који на мањем простору садржи оволики број посуда и оваквог типа и карактера јер је овде комплетна типологија средњовековне керамике 12. века. Реч је о истраженим димензијама објекта дужине 12,5 метара и ширине шест метара са великим бројем очуваних дрвених стубова и наше су претпоставке да је он далеко већи и на његовом дефинисању радићемо и следеће године. Претпостављамо да се ради о великој радионици која је снабдевала не само град Браничево него и територију целе Србије, а можда је то био и магацин готових производа или царска палата која је страдала у пожару. Ми смо очекивали да ћемо ове године завршити истраживања, а показало се да смо тек на почетку посла. За мене је фасцинантно откриће ових фрагмената порцеланског посуђа - истиче археолог Драгана Спасић-Ђурић и додаје да се последњег дана истраживања, на поду објекта наишло на велику количину покретних налаза и комплетно сачуваног инвентара и поред снажног пожара.

За овогодишња истраживања град Пожаревац издвојио је 800.000 динара, а Министарство културе по први пут одобрило је 600.000 који још нису уплаћени.

Пронађено 70 посуда 
 
Драгана Спасић-Ђурић из Народног музеја у Пожаревцу каже да се ради о објекту из средине 12. века, из времена Манојла и Комнина који је био присутан у Браничевском граду због честих ратова са Угарском, који је страдао у пожару. Упркос јакој ватри надјено је 20 типова нових облика и потпуно сачуваних керамичких посуда из локалне продукције али и увезене. Међу пронађеним посудама посебно се истиче керамичка посуда за коју се претпоставља да је била за специјалне намене, за ливење метала на нижим температурама или је реч о кадионици, односно тамњаници. До сада је на овом локалитету пронађено преко 70 одлично очуваних керамичких посуда, а већи број биће тек накнадно повезан након обраде керамичког материјала.

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/208077/Porcelan-iz-Vizantijskog-carstva

Нема коментара:

Постави коментар

;