Žitelji Braničeva uvozili staklo iz Sirije u srednjem veku |
To predstavlja veliko otkriće jer u srednjovekovnom periodu staklene posude nisu bile obična potrošna roba već izuzetan luksuz koji je teško stizao do gradova u unutrašnjosti Balkana. Do sada su na teritoriji Srbije pronađeni samo fragmenti stakla.
- Od 2008. godine radovi se odvijaju na definisanju objekta iz 12. veka, iz perioda Jovana II i Manojla I Komnina, koji je stradao u snažnom požaru. To je najperspektivnija faza u razvoju Braničeva obeležena značajnim građevinskim aktivnostima u utvrđenju i podgrađu grada. Osim moćne arhitekture na značaj ovog otkrivenog objekta ukazuje i izuzetno brojan i luksuzan inventar koji je otkriven na podnici. Pored brojnih posuda lokalne produkcije, izdvajaju se i impozantne keramičke posude, od kojih su pojedine bez analogija na teritoriji Srbije ali i šire. Tehnološke karakteristike, kao i ornamentalne tehnike i stilski elementi ukazuju na istočne radionice, među kojima su i sirijske. Ove godine, osim keramičkih posuda, pronađen je dragocen set od pet ili šest luksuznih staklenih posuda, kao i brojne narukvice od staklene paste i sve to čuvano je u drvenoj škrinji. Usled rušenja predmeti su razbijeni i sada se radi na njihovoj rekonstrukciji. Sve staklene posude izrađene su u istom tehnološkom i stilskom maniru i produkt su sirijskih radionica sa dugom tradicijom izrade stakla koja datira još od helenizma - naglašava arheolog Dragana Spasić Đurić.
Pronađene posude su prefinjene lepote od takozvanog emajliranog stakla tamnoljubičaste i tamnocrvene boje sa mnoštvo kombinovanim motivima tirlandi slikanih belom i oker bojom. Sa teritorije Srbije do sada su iz ovog perioda poznati su samo fragmenti tako da otkriće ovog seta ima veliki značaj jer u srednjovekovnom periodu staklene posude nisu bile obična potrošna roba već izuzetan luksuz koji je teško stizao do gradova u unutrašnjosti Balkana.
Ova peta po redu arheološka kampanja imala je za cilj tačno lociranje srednjovekovnog grada i episkopije Braničevo kao materijalnog i duhovnog jezgra tadašnje Braničevske oblasti.
Ovogodišnje otkriće baca novo svetlo na ekonomski značaj Braničeva i ovaj grad se ukazuje kao jedan od najznačajnijih potencijala Srbije. Zato ne iznenađuje što će, po rečima direktora Narodnog muzeja u Požarevcu Milorada Đorđevića, istraživanja biti nastavljena i iduće godine. Za ovogodišnja istraživanja novac je obezbeđen od Ministarstva kulture, iz budžeta grada Požarevca, ali i sopstvenih prihoda Narodnog muzeja.
Нема коментара:
Постави коментар